Z Ukrajiny přestěhovaný kostelík bude v Kunčicích pod Ondřejníkem otevřený

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace26. 2. 2022, 13.58

Dřevený kostelík svatého Prokopa a Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, který tam byl ve třicátých letech minulého století převezen z území dnešní Zakarpatské Ukrajiny a znovu postaven, bude v neděli mimořádně přístupný veřejnosti. ČTK to dnes řekla starostka obce Michaela Šebelová. Podle ní mohou lidé památku využít v době bojů na Ukrajině k modlitbě či zamyšlení.

image:Image 9/source/orig/8498_phoca_thumb_l_1.jpg

"Dřevěný kostelík svatého Prokopa a Barbory k nám byl převezen ze Zakarpatské Ukrajiny. Dá se tak říci, že kus Ukrajiny, její kultury a historie, opatrujeme i u nás v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při událostech posledních dní si ještě více uvědomujeme naše vzájemné pouto," uvedla starostka. Dodala, že kostelík je během zimního období běžně uzavřený. V neděli ale bude v době od 13:00 do 17:00 mimořádně přístupný.

Město, kde žije jedna žena pocházející z Ukrajiny, s tímto krokem ale nechce spojovat žádné oficiální shromáždění. "Takových akci je spousta. Chceme kostelík lidem poskytnout hlavně pro osobní modlitbu, rozjímání, zamyšlení, a uklidnění. Zájemci mohou přijít, sednout si a zamyslet se nad tím, co se na Ukrajině děje," uvedla.

Původně řeckokatolický kostelík byl postaven ve vsi Hliňance u Čynadijova v okrese Svalava na přelomu 17. a 18. století. Postupem času ale začal chátrat. V roce 1928 farníkům chudé obce nabídl báňský inženýr, ředitel Vítkovických kamenouhelných dolů, předseda Okrašlovacího spolku v Kunčicích pod Ondřejníkem a mecenáš umění Eduard Šebela jeho odkoupení. Později byla stavba rozebrána a převezena do Kunčic. Kostel byl znovu zasvěcen patronům horníků sv. Prokopu a Barboře v neděli 23. srpna 1931.

Život z víry Válka na Ukrajině

image:Image Dělat těžké věci