Začal soud s 90letým kardinálem Zenem

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace26. 9. 2022, 12.42

Po několika odkladech dnes 26. září 2022 v Hongkongu začal soudní proces s čínským kardinálem Josephem Zenem a dalšími pěti obžalovanými. Čelí obvinění z údajného spolčování s cizími mocnostmi.

image:Image 17/source/orig/16870_kardinal-zen2.jpeg
Foto: Vatican News

Obhajoba a obžaloba budou moci až do začátku listopadu soudu předkládat svá stanoviska. Pokud budou obžalovaní odsouzeni, hrozí jim pokuta ve výši přibližně 1300 eur.

Evropský parlament počátkem července odsoudil kardinálovo zatčení a vyzval k zastavení řízení proti němu a dalším stoupencům demokratického hnutí. Poslanci v rezoluci vyzvali Vatikán, aby "zintenzivnil tlak na čínské státní orgány" a zasadil se o ukončení pronásledování a porušování lidských práv.

Vatikán při Zenově zatčení v květnu vyjádřil své znepokojení a později zopakoval, že "velmi pozorně sleduje vývoj". Od té doby se Svatý stolec oficiálně nevyjádřil. Podle francouzského listu La Croix by jakýkoli zásah Vatikánu mohl být vnímaný jako zahraniční vměšování do procesu a zhoršit kardinálovu situaci. Sám Zen žádal o zdrženlivost, citoval minulý týden list La Croix vatikánský zdroj.

90letý kardinál Joseph Zen je jedním z nejvlivnějších představitelů katolické církve v Asii. Salesián Dona Boska je nejen emeritním hongkongským biskupem, ale také stěžejním kritikem vlády v Pekingu a její náboženské politiky. V poslední době se vyslovuje kriticky také k politice Vatikánu vůči komunistickému čínskému režimu, kterou označuje za příliš vstřícnou.

Zdroj: Kathpress

Pronásledování křesťanů Biskupové